MIMO, dwie anteny LTE.


Dwie anteny LTE MIMO:


Modem LTE ma dwie anteny wewnętrzne, każda odpowiedzialna jest za otrzymywanie jednego strumienia danych. Jest absolutnie kluczowym zastosowanie dwóch oddzielnie zasilanych anten zewnętrznych. Nie możemy użyć rozdzielaczy, sumatorów czy innych kombinacji, aby połączyć oba porty modemu do jednej anteny. Nie możemy też połączyć dwóch anten zewnętrznych do jednego portu 4G LTE MIMO.

Praca LTE MIMO w obszarze słabego sygnału:

Praca  MIMO jest włączana i wyłączana przez modem. Decyzja o użyciu MIMO jest "negocjowana" przez modem ze stacją bazową, przy czym jakość  odebranych sygnałów jest oceniana przez metrykę CQI. Gdy siła i jakość sygnału jest niska, modem ma trudność z odróżnieniem dwóch strumieni danych. Kiedy poziom sygnału spadnie poniżej pewnego progu, obsługa MIMO zostaje wyłączona i modem działa tylko z jednej anteny.

Siła i jakość sygnału.

Jakości i siły sygnału nie można lekceważyć. Siła odnosi się do całkowitej, dostępnej mocy (amplitudy) mierzonego przebiegu fali. Jakość odnosi się do stopnia, w którym informacje tegoż przebiegu mogą być prawidłowo interpretowane. Największe znaczenie ma parametr SINR określający jakość sygnału. SINR wyraża stosunek S / I+N. Jest on miarą jakości Sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń Interferencyjnych i szumu (Noisy).
W transmisji LTE, to SINR "negocjuje" na jaki poziom zostanie przeniesiony shemat kodowania. Widzimy, że im wyższa siła sygnału S, niższy szum N oraz interferencje I, tym  sygnał fali nośnej interpretowany jest przez staję bazową jako bardziej wiarygodny do wyższego poziomu kodowania.

Zakłócenia, interferencje.

Najbardziej znanym źródłem zakłóceń w sieci 4G jest auto-interferencja, czyli zakłócenia z innych sektorów na stacji bazowej, jak i innych stacji bazowych. Inne rodzaje zakłóceń to zakłócenia termiczne, promieniowanie gamma, czy urządzenia elektryczne jak, maszyny, linie wysokiego napięcia, nielegalne wzmacniacze (dopalacze), itp. Wszystkie z tych przeciwności fizycznych mają istotny w pływ na wynik parametru SINR.

Czy antena zewnętrzna MIMO pomoże:

Ważny jest zysk anteny, decyduje o wielkości amplitudy transmitowanego sygnału.
Ważna jest też szerokość wiązki. Ogniskując wiązkę fali w określonym kierunku, zwiększamy moc sygnału tylko w jednym kierunku, kosztem wszystkich innych. Antena kierunkowa łagodzi wiec negatywne skutki innych źródeł zakłóceń, minimalizuje skutki interferencji własnych, zmniejsza siłę sygnałów zakłócających z innych kierunków . Zastosowanie anteny kierunkowej zwiększa siłę sygnału S w kierunku od stacji bazowej, przy jednoczesnym ograniczeniu zarówno I oraz N. Podwyższenie SINR  skutkuje podniesieniem indeksu radio okaziciela LTE, wskaźnika MCS, co w konsekwencji powoduje szybszy schemat modulacji i kodowania.

Zgodnie z opisanymi uwarunkowaniami, najwięcej zyskują użytkownicy znajdujący się w pobliżu stacji bazowych, gdzie panują doskonałe warunki łączności radiowej. Użytkownicy oddaleni od stacji bazowej, zmuszeni są do poprawy parametrów sygnału dostarczonego do modemu, przy pomocy dobrych, odpowiednio wysoko zawieszonych anten zewnętrznych. Nie bez znaczenia jest też jakość i długość kabla zasilającego antenę. Zastosowanie kabla o dużej tłumienności powoduje, że moc sygnału z anteny jest wytracona w przewodzie zasilającym. Należy wiec stosować markowe oraz możliwie najkrótsze odcinki kabla antenowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl